לוח דירות למכירה - הומלי
חזרה לראשי

שכונת התקווה

מיקום
שכונת התקווה ממוקמת בדרום מזרח תל אביב. השכונה גובלת מצפון עם רחוב דרך ההגנה, ממערב גובלת השכונה עם נתיבי איילון, ממזרח הגבול הינו עם רחובות גבעתי ומצובה ומדרום עם דרך לח"י. שכונת התקווה ממוקמת בסמוך לתחנה מרכזית החדשה מצידה המערבי ולהיכל נוקיה (היכל הספורט לשעבר), האצטדיון הביתי של קבוצת מכבי תל אביב בכדורסל ביד אליהו מצידה הצפוני.


היסטוריה
שכונת התקווה נוסדה בשנת 1935 על ידי עובדי יוצאי עדות המזרח בעיריית תל אביב כשבראשם עמד יהושע ליכטר וגרשון שץ. מקימי השכונה רכשו חלקת אדמה מהכפר הערבי "סלמה" הסמוך אליה וכך שימשה שכונת התקווה כמעבר בין תושבי כפר סלמה הערבים והיהודים בתל אביב. עד קום מדינת ישראל עיריית תל אביב סירבה לספח את שכונת התקווה לשטח שהוא תחת שיפוטה ולכן נאלצו תושבי השכונה לספק את הצרכים שלהם בעצמם וללא עזרה עירונית. על כן, תושבי השכונה יצרו מערכת חברתית הנבדלת משאר שטח העיר. גם כחמש עשרה שנים לאחר הסיפוח לשטח תל אביב, לאחר מלחמת העצמאות, מגמת הבידול של תושבי השכונה הייתה ניכרת. כשהוקמה מדינת ישראל יושבי שכונת התקווה עברו למעברות לעולים מארצות המזרח.


בנייה
הבנייה בשכונת התקווה מאופיינת בבנייה נמוכת קומה ובבתים צמודי קרקע. מחצית מהבתים הקיימים בשכונה מושכרים והשאר נמצאים בבעלות פרטית. רוב הבתים בעלי חדר אחד עד שלושה חדרים. בשכונה קיים מספר גדול של בתי ספר וגני ילדים ורחובות ראשיים עם מגוון רחב של בתי עסק וחנויות. כיום, עיריית תל אביב יחד עם אגודת הסטודנטים של האוניברסיטאות והמכללות בתל אביב, מעניקות מלגות דיור לסטודנטים ששוכרים דירות בשכונת התקווה. זהו פרויקט שכולל 450 סטודנטים ששוכרים דירות באזור השכונה והקרובים לו, בתמורה יקבלו מלגות בגובה של 8000 עד 10,000 שקלים לשנת לימודים.


אוכלוסייה
אוכלוסיית שכונת התקווה הפכה הטרוגנית יותר במשך השנים. עד שנות ה80 רוב תושבי השכונה היו עולי תימן, עיראק, איראן ומצריים. בשנות ה90 כחמישית מתושבי השכונה היו עולים חדשים מברית המועצות לשעבר ו30 אחוזים מתושבי השכונה היו יוצאי אירופה ואמריקה. רוב התושבים בשכונת התקווה הינם ללא השכלה תיכונית וללא תעודת בגרות, מעט מאד מהם בעלי השכלה על תיכונית ואקדמאית. יחד עם עליית מספר התושבים הזרים המתגוררים בשכונה בשנים האחרונות, הפכו הם כמעט מחצית מהאוכלוסייה הכללית, החיים לצד רבע ישראלים ומספר מכובד של עולי אירופה וברית המועצות. חלק ניכר מתושבי השכונה הינם מובטלים. מבחינה פוליטית כמעט מחצית מהאוכלוסייה הם אנשים בעלי דעות פוליטיות ימניות והרבה מהתושבים חרדים או מאמיני דת.


כללי
שם השכונה הוא סמל לאמונתן של מייסדיה בעתיד טוב יותר ליהודים המתגוררים באזור זה. בשכונת התקווה קיימים מספר אתרי קניות ובילויים: שוק התקווה המכיל מזון ותיק ומסעדות מאכלי עדות כמו גם ממכר מוצרים לבית ומוצרי צריכה מתכלים, רחוב האצ"ל הינו הרחוב המרכזי של שכונת התקווה ולאורכו שוכנות מסעדות מזרחיות, חנויות ומאפיות, המרכז לפעילות חברתית ספורטיבית ותרבותית "בית דני", בו שוכנת גם בריכת שחייה, אודיטוריום המשמש עבור הופעות ושמו "דוהל", מגרשי ספורט מדושאים וכמובן האצטדיון הביתי של קבוצת הכדורגל בני יהודה תל אביב כמו גם מרגשים עבור אימונים וקבוצות הנוער

דירות בתל אביב