לוח דירות למכירה - הומלי
חזרה לראשי

מס שבח


מס שבח הוא מונח שלא כולם מכירים אותו ולא תמיד כולם יודעים למה הכוונה, אך מס שבח הוא חלק בלתי נפרד מן החיים, משום שכל אחד בשלב מסוים יקנה או ימכור דירה, והמונח מס שבח ייכנס ויונח על השולחן, וצריך לדעת מהי המשמעות שלו. כאשר מדברים על מס שבח, הכוונה היא למס שמוטל על ההפרש הריאלי במחיר הדירה, שנע על הפרש מחירים מיום שבו הדירה נקנתה על ידי הבעלים ומהיום שבו היא נמכרה. במידה וקיים הפרש שכזה, עליו מוטל מס שבח, ואותו צריך בעל הדירה שמוכר אותה לשלם. מס שבח צריך לשלם במידה ואין פטור על המס, ואי אפשר למכור את הדירה אם אין אישור ממס שבח. מדובר בהליך מאוד בסיסי וחשוב בתהליך הזה, שאי אפשר להתעלם ממנו, שכן מדובר בחוק היסטורי שקיים כבר שנים רבות.

מס שבח - איך להשיג פטור
ניתן להשיג פטור מתשלום מס שבח במקרה ומדובר באדם שמוכר את הדירה שלו שמוגדרת כדירת מגורים לאחר ארבע שנות אכלוס של הדירה. גם אם לאדם יש מספר דירות והוא לא מכר אף אחת מהן למעט הדירה הספציפית המדוברת, ניתן להשיג פטור על מס שבח והדבר בהחלט יכול להיות לטובת המוכר. כמובן שבעל הדירה חייב לעמוד בתנאים של ארבע השנים המדוברות. מעבר לכך, ניתן להשיג פטור ממס שבח בדרכים נוספות. דרך נוספת לקבל את הפטור היא אם אדם מוכר דירה שקיבלת בירושה. על פי הדרך שבה החוק טוען, דירה שניתנה בירושה יכולה להימכר ללא מס שבח והדבר בהחלט יכול לעזור למי שמוכר דירה שבהגדרתה היא כזו. דרך נוספת להשיג פטור היא להעניק את הדירה כמתנה. אדם שמעניק את הדירה כמתנה למישהו אחר, קרוב משפחה וכיוצא בזה, יכול לקבל פטור. כאן יש גם תנאים, וצריכה להיות תקופת המתנה שנעה בין שנה אחת ובין ארבע שנים, והיא תלויה במעמד נותן הדירה ובמעמד המקבל.

מס שבח - עוד פטורים
חשוב מאוד להכיר את הנוסחאות השונות שיכולות לעזור לכל אחד בהתאם לחוקים המקובלים, ובהתאם לכך ניתן לומר כי אם רוצים עדיין פטור ממס שבח, כדאי לבדוק האם מוכרים כאן שתי דירות קטנות על מנת לקנות דירה אחת גדולה יותר, אך אפילו ניתן לקבל את הפטור במידה ועושים עסקה עם הקבלן ומחליפים לדירה אחרת, טובה יותר מבחינות רבות, באותו הפרויקט. במקרים הללו בהחלט אותו מס שבח הוא לא חובה. חשוב מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע שמבינים את מהות העניין על מנת שמס השבח יקבל את הצביון הנכון בעיני הנפשות הפועלות, משום שלא תמיד ניתן להבין מתי צריך לשלם וכמה. מבחינה משפטית, מדובר בהליך מאוד בסיסי שיש להכיר אותו במובנים כאלה ואחרים, והאפשרויות הן רבות לגבי הפטור, אך כאמור, חשוב מאוד להתייעץ עם מומחה לדבר.

מס שבח – ההליך לקבלת הפטור
לגבי מי שזכאי לקבל את הפטור, הדבר כבר מפורט כאן, אך הגשת הבקשה היא כבר הליך מסוג אחר. הגשת הבקשה תיעשה בטווח זמן של 30 יום ועד 50 יום, אם מדובר בשומה עצמאית, צריך להגיש בקשה מסודרת לפטור ממס שבח. במידה והאדם שרוצה למכור את הנכס לא יממש את זכותו לקבל את הפטור ולא יבקש זאת בדרכים המקובלות בטווח הזמן הקבוע בחוק, הרשויות יכולות לראות זאת כאילו האדם אינו מבקש את הפטור, אלא מבקש להיות מכובה מבחינת תשלום של מס שבח, ולכן הליך המכירה של הדירה יתקיים כרגיל.