לוח דירות למכירה - הומלי
חזרה ללוח הדירות

בניה קלה מול בניה קונבנציונאליתאיזו שיטת בניה עדיפה, השיטה הקונבנציונאלית המסורתית או שיטת הבניה הקלה אשר צוברת פופולריות בשנים האחרונות?. לכל שיטת בניה יש את היתרונות והחסרונות שלה, במאמר זה נציג את היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

שיטת הבניה הקונבנציונאלית (מסורתית)


זוהי שיטת הבניה הנפוצה והמוכרת לנו אשר מתבססת על מספר שלבי בניה מרכזיים: בניית שלד המבנה ע"י יציקות בטון ברצפה, עמודים, קורות ותקרת המבנה, שימוש בבלוקים לבניית הקירות והמחיצות ועבודות גמר הכוללות ציפויי חוץ – טיח/שליכט/אבן וצבע.

יתרונות השיטה
? שיטה בנייה מוכרת
? כוח עבודה זול
? זמינות גבוהה יותר של עובדים מיומנים בטיפול בחומרי בניה זו
? עלויות חומרי בנייה נמוכות (חול, מלט)

חסרונות השיטה
מחיר – עלות עבודה גבוהה יותר וכן קיים קושי בהגדרת המחיר הסופי בתחילת העבודה
זמן עבודה ארוך יותר
זמינות גבוהה של כוח עבודה – אך לצד זה המון "חאפרים"
בידוד מוגבל הגורם לשימוש רב יותר באמצעי מיזוג אוויר ולהוצאות רבות יותר
בנייה שאינה ידידותית לסביבה

שיטת הבניה הקלה


בניה קלה זוהי שיטת בנייה מתועשת ומודולרית העושה שימוש בפאנלים העשויים מאלומיניום או פלדה. בניגוד לשיטה הקונבנציונאלית המתבססת על בנייה מאסיבית מבטון, שיטה זו מתבססת על בניה מחלקים קטנים וקלים המורכבים בשלבים (המועברים בשלמותם בעזרת מנוף לאחר הייצור) ויוצרים מבנה גמיש הקל לתחזוק ולתפעול עתידי.

יתרונות השיטה
? בניה מהירה מאוד (מהירה בכ-30%-90% מהבניה הקונבנציונאלית)r /> ? מחיר – עבודה זולה יותר עם הגדרות מחיר מדויקות (אין יותר מדי "הפתעות" במהלך הפרויקט)
? שיטה הדורשת פחות עבודה (למשל אין צורך בבנאים וטפסנים העובדים עם בטון) ושימוש מינימלי בחומרי גלם
? בידוד ואיטום מקסימליים – טמפרטורות יציבות ונוחות יותר במבנה ושימוש מופחת באמצעי מיזוג אוויר

? בניה איכותית ומדויקת – הבנייה המתועשת בונה את כל החלקים לאחר תכנון, כך שכל חלק בבניה זו מורכב באופן מושלם, דבר זה חוסך את זמן עבודות הגמר.
? עמידות גבוהה – בניגוד לשיטה המסורתית בהם התפוצצות בטון וסדיקת בלוקים הם תופעה שכיחה, בשיטת הבניה הקלה המבנה עמיד יותר בפני תזוזות ובפני רעידות אדמה.
? בנייה ידידותית לסביבה – פחות פסולת, רעש וזיהום סביבתי במהלך העבודה

לסלסיכום, ניתן לראות כי לשני השיטות יש יתרונות וחסרונות. יחד עם זאת, נראה כי ישנה מגמת עלייה גדולה בשיטת הבנייה המתועשת עקב יתרונותיה הרבים. אם ההסתכלות היא לטווח ארוך מומלץ לבחור בשיטה זו עקב העמידות הרבה של מבנים אלה והבידוד התרמי והאקוסטי המעולה.

משפצים בבית – אינדקס קבלני בניה קלה