לוח דירות למכירה - הומלי
חזרה ללוח הדירות

פרגולות וריהוט גןפרגולה איננה מתקיימת בחלל ריק. הבחירה בדגם כזה או אחר נשענת על שיקולים אסתטיים שונים – לצידם של השיקולים הפרקטיים, כמובן: האם החומרים יפים? האם העיצוב מודרני או דווקא נוסטאלגי? האם הצורה יפה בעיננו? כל אלה שאלות חשובות כאשר ניגשים לבחור את הדגם המתאים לנו. לעיתים אנחנו שוכחים שהפרגולה איננה עומדת בחלל ריק אלא היא אמורה לשרת חלל מסוים ולהיות חלק ממנו. החלל הזה – מרפסת, חצר או גינה – הינו חלל שבו ניתן למצוא מרכיבים נוספים – רהיטי גן מסוגים שונים.

כאשר אנחנו בוחרים פרגולה – חשמלית או ידנית, נפתחת או קבועה, מעץ או ממתכת וכן הלאה – חשוב לחשוב לרגע על הרהיטים שיחסו בצילה של הפרגולה ולהתאים אותה אליהם או אותם אליה – לקנות חדשים שיתאימו לפרגולה החדשה.

הגישה ההרמונית
גישה נפוצה אחת ליחס האסתטי שבין פרגולה ובין רהיטי גן היא הגישה ההרמונית: כל המרכיבים בחלל הנתון צריכים להשתלב זה עם זה ולהתאים זה לזה. אם הפרגולה היא בסגנון נוסטאלגי – עץ מלא למשל – הרי שגם הריהוט צריך להתאים: שולחן גינה כבד ומסיבי מעץ כהה, כיסאות מעץ או מקש שמתאימים לאווירה נוסטאלגית; אם הפרגולה היא פרגולה חשמלית בעלת מראה אולטרה מודרני – מתכת וחומרים חדשניים – הרי שגם הריהוט צריך להשתלב איתה ולהיות בעל מראה מודרני.

גישת אחדות הניגודים
אלא שיש גם גישה הפוכה שרואה דווקא בניגודים את הבסיס הנכון לעיצוב החלל. לפי גישה זו עלינו ליצור מעין סתירה בין המרכיבים השונים כדי לקבל מראה רענן וזורם שבו יש תנועה מתמדת. פרגולה מעץ תטיל את צילה דווקא על רהיטים מתכתיים כך שביחד ייווצר מראה ששואב בו זמנית מן העבר ומן העתיד.
מדובר בגישה שאיננה פשוטה כיוון שלעיתים שילובים בין מרכיבים ניגודיים מובילים למראה לא מסודר וצורם. עם זאת שימוש נכון בניגודים יכול להיות בסיס למראה מקורי שייתן לחלל המעוצב ערך מוסף ומעין מנגינה ייחודית שתתן אופי לחצר, לגינה או למרפסת.

גמישות לאורך זמן
קנייה והתקנה של פרגולה איננה מעשה שעושים פעם בחודש. מדובר בהשקעה כספית מצד אחד וגם ההתקנה עלולה להיות כזו שדורשת מאמץ. הקביעות של הפרגולה איננה מחייבת לקבל מראה מקובע שאיתו עלינו לחיות מעתה ועד עולם. הריהוט של החלל שמתחת לפרגולה יכול להיות המרכיב המשתנה שבו נשתמש כדי לרענן את החלל. אמנם גם קניית ריהוט גן היא הוצאה כספית, אך על פי רוב מדובר בהוצאה כספית קטנה יותר.

כיוון שמדובר בגמישות הרי שאנחנו יכולים לבחור סגנון מסוים ולאחר כמה זמן – חודשים או שנים, בהתאם לנמרצות שלנו או לטעם המשתנה שלנו – לשנות את הגישה ולבחור בזווית אחרת. אנחנו יכולים להתחיל עם המראה הנוסטאלגי ולאחר כמה זמן להחליט לעבור למראה מודרני. אנחנו גם יכולים להוסיף נגיעה מודרנית לחלל שמעוצב בצורה מסורתית – תוספת של רהיט מתכתי לסביבה שכולה עץ מלא יכולה לעשות פלאים ולשנות במגע אחד את החלל כולו. כך, על ידי שימוש נכון ביחס שבין הפרגולה עצמה והריהוט שמסביב לה אנחנו שולטים בעיצוב החלל, באווירה שלו ובמקום שלנו בתוכו וביחס אליו.

המאמר נכתב בחסות סוככי תבל – סוככים איכותיים מכל הסוגים ולמגוון תקציבים !
סוככי תבל